A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) zöldre mosás ellen „zöld marketing” tájékoztatót adott ki, melyben a vállalkozásokat támogatja a környezetbarát jellegre és fenntarthatóságra vonatkozó, megfelelő reklámgyakorlat kialakításában.
Az utóbbi években tapasztalt vásárlási szokások környezettudatos irányba való megváltozása miatt egyre több vállalkozás fenntarthatónak nevezett termékek gyártására és/vagy működésre tért át, ami sok esetben köszönőviszonyban sincs a valósággal.
A most közzétett tájékoztatóanyag egy igazán hiánypótló és kiváló válasz a fogyasztókat kimondottan károsan érintő hamis zöld marketingre – Szebenyi Péter, zöld marketing.
A versenyhatóság tapasztalatai alapján ezért az utóbbi időben számos terméket, szolgáltatást népszerűsítenek „zöld állításokkal”, vagyis a vállalkozás működésének környezetbarát, fenntartható jellegére utaló reklámüzenetekkel.
Zöldre mosás, avagy a Green washing
Ezen reklámok között egyre gyakoribb a már említett zöldre mosás, avagy nemzetközi szinten már ismert „Green washing” jelensége.
Ez egy olyan álszent marketing- vagy PR-stratégia alkalmazás, melynek keretén belül egy vállalkozás környezetbarátként, a környezetvédelemért felelősséget vállalóként tünteti fel magát, miközben ez nem mutatkozik meg működésében, vagy a termékére, szolgáltatására vonatkozó, ilyesfajta állítások nem igazolhatóak.
Álszent zöld hirdetések
A Gazdasági Versenyhivatal a zöld hirdetések hamisságáról szóló összefoglalójában már figyelmeztette a fogyasztókat az ilyen típusú, megtévesztő hirdetésekre, ezúttal pedig a vállalkozások számára tett közzé olyan tájékoztatót, amely segítséget nyújt számukra a kereskedelmi kommunikáció kialakításában az esetleges jogsértések elkerülése érdekében.
Fenntarthatóságot károsan érintő átverések
A GHV által összeállított tájékoztató összegzi, milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani a reklámtervezéskor.
Vajon tényleg lebomlik? Ez vajon bio? Újrahasznosított?
Különösmód kitér többek között egyes, jellemző zöld állítások alátámasztásának követelményeire, illetve a tanúsító címkék alkalmazásának kereteire.
Gazdasági Versenyhivatal és a fogyasztók edukációja
A hatóság célja a tájékoztató közzétételével a vállalkozások tisztességes versenyének minél hatékonyabb támogatása, egyúttal a fogyasztók tudatosságának növelése. További részletek a versenyhivatal honlapján: ghv.hu
Zöldre mosás ellen a legjobb megoldás a hitelesség
Környezetvédelmi szakemberként kiemelten fontosnak gondolom a hitelességet, ami a mai világunkban szinte megfizethetetlen. Így minden kis-és középvállalkozásnak, illetve nagyvállalatnak kötelessége törekedni a hitelességének a megőrzésére.
A Zöld marketing hitelességét csakis hiteles szakértők bevonásával lehet teljeskörűen végezni. Ezért indítottam el Zöld marketinggel foglalkozó vállalkozásomat, hogy segítséget nyújtsak a piaci szereplőknek a fenntarthatóság útjára lépésében.
A Zöld marketing blog hasábjain rendszeresen beszámolok a versenyhivatal e-témában közölt intézkedéseiről, illetve más cégek zöld áttöréseiről.
Online marketing szakember és környezetmérnök vagyok. A célom, hogy segítsem a kis-és középvállalkozásokat, illetve nagyvállalatokat a fenntarthatóság útjára térni és ott tartani őket. Emiatt hoztam létre a Zöld marketing tanácsadás és menedzsmentre keresztelt vállalkozásomat. Az én nevemhez köthető egykor a Magyarország legaktívabb és a legtöbbet a médiában szereplő zöld szervezetének, a Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány létrehozása, a Hulladékvadász mozgalom alapítása. Emellett TikTok – Youtube Shorts platformain népszerű környezetvédelmi influenszer vagyok. Keressetek bizalommal.